Ana Sayfa Instagram  

5 Adımda Bağışıklık

Mevsim geçişleri ve kış ayları bağışıklığın en güçlü tutulması gereken dönemlerdir. Tam da bu dönemlerde artan salgınlardan korunmak için hayatınıza ekleyebileceğiniz ufak alışkanlıklar var. Bağışıklığını güçlendirmek isteyenler için bu ipuçlarından bahsedeceğim.

  • Bağışıklığı Beslemek: Bağışıklık düşünce akla ilk gelen takviye kullanımı oluyor. Dolayısıyla besinlerin etkisi unutuluyor. Ancak bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olabilecek birçok besin var. Taze sebze ve meyveler, soğan, sarımsak ve bal bunların başında geliyor. Bu besinleri beslenmenize eklerken yeterli ve dengeli beslenmeye tabii her zaman altın kuralımız.
    Rafine şeker ve rafine tahıl (paketli ürünler, eklenti şeker içeren besinler, hamur işleri…) tüketimini sınırlamak da bağışıklığınızı destekleyecektir.
  • Takviyeler: Beslenmenizin yeterli ve dengeli olduğundan emin olduktan sonra bazı takviyelerle bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Çinko, propolis, C ve D vitaminini kullanabilirsiniz.
  • Uyku: Kaliteli ve yeterli uyumak aslında çoğu zaman göz ardı ettiğimiz ancak bizim için oldukça önem taşıyan bir konu. Uyku kalitesini düşürmemek adına uyumadan en az 1 saat önce ekran maruziyetini (telefon, tablet, bilgisayar kullanımı) azaltmak ve günde 7 saat uyumaya özen göstermek vücudun doğal bağışıklığını destekleyecektir.
  • Egzersiz: Yapılan bazı araştırmalarda düzenli olarak yapılan orta derecede egzersizin bile vücuttaki inflamasyon (iltihap/yangı) durumunu azaltabileceği ve bağışıklık hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğu görülmüştür.
    Günlük rutininize sevdiğiniz bir egzersizi 30 dakikalığına bile olsa eklemek bağışıklık sisteminizi destekleyecektir.
  • Bağırsak Sağlığı: Son zamanlarda bağırsağın ‘’ikinci beyin’’ olarak adlandırıldığını duymuşsunuzdur. Bağırsak sağlığı neredeyse tüm organların işleyişini etkilemektedir. Güçlü bir bağışıklık için bağırsak mikrobiyotamızı desteklemek önem taşır. Lif alımını artırmak (sebzeler, tam tahıllar, taze meyve tüketimi), kefir, yoğurt gibi probiyotik besinleri beslenmenize eklemek bağırsak sağlığını ve bağışıklığınızı desteklemenize yardımcı olacaktır.

Sağlıkla kalın

Başkent Diyet ve Yaşam