Ana Sayfa Instagram  

Aile-Çift Danışmanlığı

Aile Danışmalığı Nedir?

      Aile danışmanlığında aileyi oluşturan tüm bireyler bir bütün olarak ele alınır. Aile danışmalığında öncelik bireysel sorunlar üzerinde durmak değil, tüm aile üyeleri arasındaki ilişki ve iletişim sorunlarını ele almaktır. Yalnızca eşlerin katılımı ile yapılabileceği gibi, çocuklarında katılımı ile yürütülebilir.

      Aile danışmanlığı, aile bireyleri arasındaki iletişim kalitesini arttıran, çatışmaların ve güçlüklerin üstesinden gelmelerine yardımcı olan danışmanlık çeşididir. Terapist aslında aile danışmalığı sürecinde aile arasındaki bir iletişim köprüsü gibidir. 

      Aile danışmalığı gereğinde bireysel tedaviler ve ilaç tedavileri ile kombine olarak da sürdürülebilir.

Çift Danışmanlığı Nedir?

      Çift danışmanlığı; psikolojik sorunların ilişkilerde oluşturduğu sıkıntılar ve çiftin yaşadığı çatışmaların iki insanın etkileşimini değiştirmek için geliştirilmiş bir danışmanlık biçimidir. Ülkemizde çift danışmanlığı hizmetini en çok evli çiftler talep etmektedir, ancak çift danışmanlığı flört eden, nişanlı, birlikte yaşayan, eşcinsel çiftler, evli çiftlere hizmet verilebilmektedir. 

      Çift danışmanlığının amacı; ilişkiyi bozan, işlevini etkileyen örüntülerin tespit edilmesi, farkındalık, belli müdahale teknikleri kullanılarak ilişkide değişim ve iyileşme sağlamaktır.

      Görüşmelerde çiftlerin haklı ya da haksız olmalarına değil, ilişkinin kendisine ve ilişkide yaşanan sorunlara odaklanılır. Hedef ise sorunların giderilerek ilişkinin sağlıklı bir duruma ulaştırılmasıdır.