Ana Sayfa Instagram  

Ben Diyet Yapamıyorum

“Ben diyet yapamıyorum, bir listeye bağlı kalamıyorum.’’ Hepimiz çevremizden bu tarz cümleler duyuyoruz. Bu durumda öncelikle diyet algınızla alakalı durumları gözden geçirmeliyiz; çünkü “diyet”i yanlış tanımlıyor olabilirsiniz. Doğru ve sürdürülebilir bir diyet sizi kısıtlamamalı, belirli kalıpları olmamalı ve sizin ihtiyaçlarını ve beslenmenize uygun olmalıdır. Eğer diyet yapmak sizi için kısıtlanmak ve aç kalmak anlamına geliyorsa listeye uyamıyor değil, muhtemelen yanlış bir yöntem uyguluyorsunuzdur.

Bir listeye bağlı kalmadan hayat tarzımda neler değiştirebilirim derseniz, birkaç maddeyi konuşalım.

  • Dengeli öğünler yapmak: Öğünlerinizde ve gün bazında dengeyi sağlamalısınız. Bir besin grubunu sıfırlamak çözüm değil. Mesela ekmeği kesmemelisiniz. (Bunun için ‘’Ekmeği Kesersen Zayıflarsın, Mı?’’ yazımızı okuyabilirsiniz.)
  • Sebze tüketimini artırmak: Yüksek lif, vitamin mineral içeriği gibi sağlık etkilerinin yanında, düşük kaloriliyle maksimum tokluğa ulaşabilirsiniz.
  • Sağlıklı pişirme yöntemlerine geçmek: Kızartmalar, kavurmalar besinlerin kalorisini artırırken besin değerini düşürecektir; ızgara, haşlama ve fırında pişirme alışkanlığı kazanabilirsiniz.
  • Paketli ürünleri azaltmak: Temiz olmayan içeriklerinin yanı sıra aldığınız kalorinin bir anda artmasına sebep olur. Azalttığınızda/ sıfırladığınızda vücudunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
  • Etiket okuma alışkanlığı: Aslında paketli ürünü azaltırken yaptığınız seçimler de oldukça önemlidir. Örneğin: light ürünler çoğunlukla koruyucu, katkı maddesi, yüksek miktarda şeker ve tüketimi önerilmeyen yağlar içerir. Ancak paket sizi yanıltmaya oldukça müsaittir. Bu sebeple içindekiler ve besin değerleri kısmını iyi analiz edebilmek gerekir.
  • Yeterli su tüketimi: Olmazsa olmazımız su: Önemi saymakla bitmez ama diyet sürecinde ödemi atabilmek için yeterli su tüketmeniz gerekmektedir.