Ana Sayfa Instagram  

Bu Besinlerin Mutlulukla Bir İlgili Olmalı

Pandemi herkesin psikolojisini etkilemiş, enerjisini düşürmeye devam ederken üstüne devam eden günlük telaşlar ile stres seviyemiz maalesef sürekli yükseliyor.

Her durumda olduğu gibi stresin de beslenmede çözümü var. Bazı besinler farklı yolaklar üzerinden ruh halinin iyileştirilmesine katkıda bulunabiliyor. Sizler için bu besinleri bir araya topladım.

  • Fermente besinler: Prebiyotikler beyin bağırsak aksında, bağırsakların güçlendirmesinde büyük rol oynar. Bağırsaklar ise mutluluk hormonu olan serotonin üretiminden sorumludur. Bu nedenle turşu, kefir, ayran, kimchi gibi fermente gıdaların tüketilmesinin mod yükseltici etkisi olduğu biliniyor.
  • Yulaf: Bağırsak mikrobiyatısını destekleyen liften zengindir.

  • Kuruyemişler triptofan, çinko, selenyum içeriği sayesinde ruh halini iyileştirir ve depresyon riskini azaltır. Badem, kaju, yer fıstığı, ceviz ve fındık ruh hali için mükemmel kaynaklardır.
  • Yağlı balıklar ve avokado omega 3 içeriği sayesinde depresyon riskini azaltır.
  • Bitter çikolata: İçerisinde bol miktarda bulunan flavanoidler ile güçlü antioksidan kaynağı olan bitter çikolata şeker isteğini de kesiyor.
  • Brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, fasulye: Düşük folat seviyeleri birçok çalışmaya göre depresyon ve anksiyete ile ilişkilendiriliyor. Çünkü folat mutluluk hormonları olarak bilinen seratonin ve dopamin nörotransmitterlerinin yapımında büyük rol oynuyor. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, baklagil ve lahanagiller folat, B12 ve lif açısında zengin yiyeceklerin başında geliyor.
  • Kahve kafein ve klorojenik asit başta olmak üzere içerdiği birçok bileşik ile mod yükselten besinler arasında yer alır.


Başkent Diyet ve Yaşam

Yorumlar :
Henüz yorum yok
Ad ve Soyad
Yorumunuz