Ana Sayfa Instagram  

Cheat Day Dost Mu Yoksa Düşman Mı?

Bir zayıflama diyetine yüksek motivasyonla başladınız. Vücut ağırlığınızda hedeflenen düşüşler oldu. İlk hedeflediğiniz başarıya ulaştınız. Bu noktadan sonra akıllardaki ilk soru: ‘’Cheat Day/Cheat Meal (ödül yemeği/ödül öğünü) yapmayacak mıyız? “ oluyor.
Ben bu soruya çoğu zaman hayır cevabını veriyorum. Sebebini ise detaylı bir şekilde anlatmak istiyorum.

  • Eğer diyet sürecinde bir ödüle ihtiyaç duyuyorsanız, diyeti ceza olarak görüyor olabilirsiniz. Ya da bunu şu an düşünmüyorsanız bile cheat dayin düzenli hale gelmesi uzun vadede böyle bir düşünceye sebep olabilir.
  • Tüm hafta boyunca bir öğünü ödül için beklemek, diyeti sadece ödül öğününe ulaşmak için yapmanıza sebep olabilir.
  • Canınız herhangi bir şey çekmese bile sırf ödül gününüz ve bu hakkım boşa gitmesin düşüncesiyle farklı bir besine yönelmenize sebep olabilir.
  • Cheat mealinizinde bulunan yiyeceğe karşı yanlış bir yiyecek algısı oluşturmanıza sebep olabilir. (İstemsizce o yiyeceği düşünme, besine karşı bağımlılık geliştirme gibi…)
  • Besinleri etiketlemenize sebep olabilir. Sağlıklı/sağlıksız, diyetteyken yenir/yenmez, düşük/yüksek kalorili, diyetteyken yenir/cheat dayde yenir gibi birçok etiket zihninizde yer edebilir. Aslında hiçbir besini etiketlememeliyiz. Çünkü bu o besine duyduğunuz yeme veya yememe isteğini tetikleyecektir.

Özetle her besin aslında her zaman tüketilebilir. İsterseniz zayıflama diyeti/ağırlık koruma döneminde olun veya zayıflama diyeti sürecini tamamen sonlandırmış olun. Tüketim sıklığına, porsiyon kontrolüne dikkat ettiğinizde zayıflarken de canınızın çektiği herhangi bir yiyeceği porsiyon kontrolüyle tüketmenizde sorun yok. Ancak zayıflama diyeti sürecinde değilken de tıka basa yememeli ve sıklığına dikkat etmelisiniz.

Başkent Diyet ve Yaşam