Ana Sayfa Instagram  

D Vitamini

Vitaminler arasında çok önemli bir yere sahip olan D vitamini; kemik ve diş dokusunda bulunan kalsiyumun vücutta etkin kullanımı için elzem bir ögedir. Çoğumuzda da eksikliği saptanmaktadır. Yaygın olarak D vitamini eksikliğiyle karşılaşmamızın ana sebebi D vitamininin balık yağı hariç besinlerde çok az miktarda bulunması ve sadece beslenmeyle D vitamini ihtiyacının karşılanmasının imkânsız olmasıdır. Peki bizler D vitamini ihtiyacımızı nasıl karşılayacağız? Güneşten yararlanarak…

D vitamininin en iyi kaynağı güneşten sağlanan ultraviyole ışınlarıdır. Güneş ışığı ile temas eden insan derisinde D vitamini sentezi başlamakta ve böbreklerde aktif D vitamini oluşmaktadır. Gereksinimin yaklaşık %90’ı bu şekilde karşılanabilmektedir. D vitamini sentezi için vücudun en az %25’lik kısmının (eller, kollar, bacaklar, yüz gibi) 15-20 dakika süre ile güneş ışınları ile temas etmesi gerekmektedir. Düzenli ve bilinçli bir şekilde güneş ışınlarına uygun saatlerde maruz kalmak her yaş için D vitamini eksikliğinden korunmada en etkili yöntemdir.

Peki D vitamini yetersizliğinde ne gibi durumlarla karşılaşabiliriz? D vitamini eksikliğinde çocuklarda rikets ve yetişkinlerde osteoporazis, osteomalasia görülebilmektedir. Yapılan son araştırmalar da D vitamini eksikliğinin şizofreni, depresyon, astım, Tip 1 diyabet, MS ve birçok kanser türünü ile ilişkili olabileceğini ortaya koymaktadır. Yaygın kemik ve kas ağrısı, halsizlik, saç dökülmesi, baş ağrısı, sık görülen kırıklar vb. şikayetleriniz varsa D vitamini seviyenizi ölçtürmenizde fayda var.

 

Başkent Diyet ve Yaşam