Ana Sayfa Instagram  

Direnç Kilosu Nasıl Aşılır ?

Vücut belli bir kiloya indikten sonra kendini güvende hissettiği kiloda korumaya alabilir.  Uzun süreli diyet yapanlarda veya ideal kilosuna yaklaşanlarda sıkça görülen bu duraksama sonucu sabit kalınan kiloya direnç kilosu denilmektedir.

İlk yapmamız gereken sakin ve sabırlı kalmak olacaktır. Çünkü süresi kişiden kişiye değişen bu duraksama motivasyon düşüklüğüne yol açıp diyetten vazgeçmeye kişinin kendi diyet başarısızlığı olduğuna inanmaya itebiliyor. Bu yüzden bunun da normal ve aşılabilir bir süreç olduğunu düşünmek, kendinizi yıpratmamak ve motivasyonunuzu korumak tekrar kilo vermenizi sağlayacaktır.

Direnci kırmanın en iyi ve en kısa yolu değişimdir. Diyette, sporda, bazen düşüncelerinizde yaptığınız ufak değişiklikler büyük farklara sebep olacaktır.
 

Farklı neler yapılabilir?

  • Bir öğünde sürekli aynı besinleri yiyorsanız uygun alternatiflerle çeşitlendirebilirsiniz.
  • Egzersiz yapmıyorsanız veya düzenli değilse mutlaka bu alışkanlığı edinmelisiniz.
  • Bir programa alıştığınız için sürekli aynı egzersizi yapıyorsanız farklı egzersiz veya spor programlarına yönelmeli; ya da uyguladığınız programın sıklığını veya yoğunluğunu artırmalısınız.
  • Öğün saatlerinde ufak değişiklikler yapmak, su tüketiminiz yetersizse artırmak veya ideal miktar içinde maksimuma getirmek de uygulayabileceğiniz değişiklikler arasındadır.

Diyetisyen Ceren Demirel

Başkent Diyet ve Yaşam