Ana Sayfa Instagram  

Diyette Başarının Sırları

Sosyal medyanın yaygınlaşması ve beslenme biliminin popülerleşmesi ile orantılı, beslenme ile ilgili bilgi kirliliği son derece arttı. Maalesef diyetisyen unvanına sahip olmayıp, sadece bu işe merak salıp diyetisyencilik oynayanlar çoğaldı. Gün geçmiyor ki yeni bir diyet mucizesi, mucizevi bir bitki, yağ yakan besinler ya da tek besin diyetleri çıkmasın. Aldığım lisans eğitimi ve tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki ne yağ yakan besin ne de mucizevi bir diyet var. Bu süreçte başarı; bu işin uzmanıyla çalışmaktan, istekli, iradeli, bilinçli ve istikrarlı olmaktan geçiyor.

Bu süreçte diyetisyeninize birlikte gerçekçi hedefler belirlemek çok önemli.  Belirli, net ve gerçekçi hedefler motivasyonunuzu arttıracaktır.

Bu süreçte sizin ummadığınız davetler, öğünler, seyahatler, diyetinizi sabote edebilecek durumlar mutlaka çıkacaktır. Bu süreci doğru yönetebilmek, yardım almak, suçlu hissetmemek ve diyeti bırakmamak önemli.

Tek başınıza diyet yapmaya ya da bir başkasının diyetini kendinize uyarlamaya çalışmamalısınız. Bu işin profesyonelleriyle, metabolizmanıza ve hayat akışınıza uygun, ihtiyaçlarınıza yönelik beslenme programları uygulamalısınız. Bir diyetisyenle çalıştığınız süre içinde düzenli olarak vücut değişimlerinizi analiz edebilmek, verdiğiniz kilogram, yağ kayıplarını ve bunun dağılımlarını görmek sizi motive edecektir.

Bir başkasıyla, bir başkasının vücut tipiyle, aldığı veya verdiği kilogramlarla kendinizi ve gidişatınızı kıyaslamayın. Her bireyin metabolizması, genetiği, yaşam biçimi, cinsiyeti, alışkanlıkları, hormonel durumu, vücut tipi farklı.

Her gün tartılmayın. Stres, uykusuzluk, seyahatler, hormonel değişiklikler tartı sonucunuzu ve sizi olumsuz etkiler. Tartı odaklı olmayın, bu sürecin sadece ağırlık kaybı kadar basit olmadığını asıl amacın sağlıklı beslenmeyi öğrenmek olduğunu unutmayın.

Hızlı zayıflamak uğruna sağlıksız, sizi zorlayacak ve metabolizmanızı bozacak diyetler asla uygulamayın! Hızlı verilen kilolar hızlı alınır, sizi ve sağlığınızı çıkmaza sokar, bunu unutmayın.

Daha çok hareket edin. Egzersiz ve diyeti bir arada götürün.

 Siz gerçekten istemedikçe hiçbir diyetisyen size yardımcı olamayacaktır. Kendinize güvenin, gerçekten isteyin, iradeli ve istikrarlı olun...

 

Dyt. Cansu Yanalak