Ana Sayfa Instagram  

Erken Dönem Tat Deneyimleri

Besin tercihlerinin temelleri anne karnındayken atılır. Doğum sonrası emzirme dönemi ve tamamlayıcı beslenme döneminde hassas bir şekilde devam eder. Gelişimsel olarak baktığımızda bebeklerin koku ve tat duyuları gebeliğin ilk trimesterının sonlarına doğru gelişmiş olur. Anne karnındaki bebek son trimesterda amniyon sıvısını 500 ila 1000 ml yutmaktadır. Annenin beslenmesindeki lezzetler ise amniyon sıvısına geçtiği ve bebek de amniyon sıvısını yuttuğu için lezzetler ile ilk karşılaşma anne karnında yaşanır.

Görsel ve dokunsal duyusal özellikleri bebek deneyimlemese bile, çeşitli lezzetlere daha doğmadan defalarca maruz kalarak alışmış olur. Bu yüzden annenin gebelikte sağlıklı beslenmesi, bebeğin büyüme gelişmesi ve annenin kendi sağlığı kadar bebeğinin yetişkinlik dönemindeki sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasında önem teşkil eder.

Yenidoğan döneme baktığımızda anne sütü annenin beslenmesindeki tat bileşenleri içerir. Bebek annenin çeşitli beslenmesiyle birlikte annenin değişen sütünün tadına maruz kalarak bir lezzet deneyimi dönemini de burada yaşar. Bebek tamamlayıcı beslenme dönemine geçtiğinde artık birçok besine dokunmadan, görmeden önce zaten alışmış olur. Bebeğin bu ilk tanışma ve alışma döneminde güvendiği ortamda olması da önemlidir.

Tamamlayıcı beslenme döneminde bebek besinleri tadarken koklar, dokunur ve inceler. Bakım veren kişinin yaklaşımıyla birlikte bebeğin yeme alışkanlıklarının temeli oturtulmuş olur. Yaşamın ilk bin günü beslenme alışkanlıkları açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden annenin gebelikten başlayarak annenin sağlıklı ve çeşitli beslenmesi bunu emzirme döneminde devam ettirmesi ve tamamlayıcı beslenme döneminde bebeğe çeşitli tatların sunulması yetişkinlik dönemi alışkanlıkları için değerlidir.

Diyetisyen Buse Görgülü

 

Başkent Diyet ve Yaşam