Ana Sayfa Instagram  

Hava Fritözleri İncelemesi, Gerçekten Gerekli Mi?

Son zamanların en popüler ürünü şüphesiz air fryerlar, yani hava fritözleri. Malzemenin etrafına sıcak hava dağıtarak ‘’kızarmış bir ürün’’ üretme prensibiyle çalışan hava fritözleri:

  • Daha az yağ kullanımı (%80 oranında daha az)
  • Orijinal lezzet ve görünümde kızartmalar ve
  • Kızartma kokusu olmamasını

Peki çalışmalar neler diyor?

Patates kızartma üzerine yapılan bir çalışmada yapılan bir çalışmada; derin yağda kızartılan patateslerin, air fryerdakilerin 5 katı yağ çektiği saptanmış. Ancak patatesler air fryerda, derin yağın 3 katı sürede pişirilebilmiş.

Mersin balığı ile yapılan başka bir çalışmada, airfryerda pişmiş mersin balığının, geleneksel yöntemden daha yüksek esansiyel amino asit içeriğine sahip olduğu ve nispeten daha iyi lezzet ve sindirilebilirlik gösterdiği saptanmış.
Aynı zamanda air fryerda pişen balık geleneksel kızartmaya göre daha az kanserojen bileşik üretmiş.

Ancak!

  • Geleneksel kızartmaya göre daha uzun sürede pişirme sağlar.
  • Airfryer, yiyeceklerdeki akrilamid miktarının %90’a kadar azaltılmasını sağlasa da akrilamid içermiyor denilemez.
  • Geleneksel kızartmasa nişastanın jelatinleşmesi daha yüksektir; bu daha kuru ve daha kalın bir kabuk elde edilmesine yani kızartmanın dışının çıtır içinin tercih edilen biçimde sulu ve yumuşak olmasını sağlar.
  • Üstelik “hafif”, “yağsız” veya “düşük kalorili” gibi etiketler tüketimde aşırıya kaçma sebebiyet verebilir.

Air Fryer Gerekli mi?
Kızartma tüketiminiz çok fazla ise hava fritözleri yağ, enerji ve zararlı bileşik oluşumu bakımından derin yağda kızartmadan iyi bir alternatif olabilir. Ancak her zaman önceliği sağlıklı pişirme yöntemlerine (haşlama, buharda pişirme…) vermek daha iyi olacaktır.


Başkent Diyet ve Yaşam