Ana Sayfa Instagram  

Kabızlık İçin Tarifler

      Kabızlık, bağırsak hareketlerinde yavaşlama, dışkı geçişinin ağrılı ve güç olması dışkı yoğunluğunun farklılaşması ile karakterize bir durumdur. Kabızlığa sebep olan birçok faktör olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken en önemli husus beslenme alışkanlıklarıdır.

Peki kabızlık problemiyle nasıl baş edilir?

Yeterli su tüketimi, meyve, sebze, tam tahıllar gibi posa içeriği yüksek besinler tüketmek ve egzersiz yapmak kabızlık sorununuza iyi gelecektir. Özellikle, üzüm, incir, kayısı, kuru erik, kabak, pırasa, kepek, armut, ananas, bamya ve semizotu kabızlığa yardımcı olan besinler arasındadır.

Tarifler

  1. Keten Tohumlu İncir

1 büyük boy incir doğranır, üzerine 1 çay kaşığı keten tohumu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir, sabah aç karnına veya ara öğünde tüketilir.

  1. Kayısılı Smoothie

1 su bardağı kefir, 3 kayısı ve 1 çay kaşığı keten tohumu blenderdan geçirilir. Sabah aç karnına veya ara öğünde tüketilir.

  1. Marmelat

1 Kuru incir,1 kuru kayısı ve 1 kuru erik doğranıp 1 çay bardağı suda haşlanır. Üzerine 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı keten tohumu eklenir. Sabah su ile birlikte tüketilir.

  1. Kayısılı Yulaf Lapası

1 su bardağı süte 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi eklenir ve pişirilir. Ocaktan alındıktan sonra 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 3 kuru kayısı doğranarak eklenir öğünlerde afiyetle tüketilir.

 

Kabızlık şikâyeti olanlara şifa olması dileğiyle…

 

Başkent Diyet ve Yaşam