Ana Sayfa Instagram  

Kanser ve Beslenme

KANSERDEN KORUNMADA BESLENME

Yaşam tarzı faktörleri içinde, beslenme, alkol alımı, obezite ve fiziksel aktivite gibi faktörlerin kanser oluşumunda sigaradan sonra önemli bir rol oynadığı ve kanser riskini en çok artıran sebeplerden olduğu kabul edilmektedir. Besinler kansere yol açanlardan, kanserden koruyucu özellikleri olanlara kadar oldukça geniş bir etki alanına sahiptir.
Dünya Kanser Araştırma Fonu/Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü’ne göre ideal ağırlık sınırları içinde mümkün olduğunca zayıf olmak, meyve, sebze, tam tahıllar ve bakliyatlardan zengin beslenmek, işlenmiş et (sucuk, salam, sosis gibi) tüketmemek, kırmızı eti az miktarda tüketmek, tuz alımını sınırlamak, kanserden korunmak için yapılabilecek “sağlıklı bir diyet” müdahaleleridir. “Sağlıklı bir diyet” önerilerinin her birine uyumun kanser riskinde %5 azalma sağlamaktadır.

  • Rafine şeker ve glisemik indeksi (bir gıdanın kan şekerini yükseltici etkisi) yüksek besinlerin tüketiminin kanser riskini artırmaktadır.
  • İşlem görmüş et tüketimini minimumda tutmak. Mümkünse tüketmemek, (jambon, sosis, salam, sucuk gibi) kanserden korunmaya yardımcı olabilecektir.
  • Tereyağı, içyağı, kuyruk yağı tüketimi azaltılarak; zeytinyağı, fındık yağı, kolza- kanola yağına ağırlık verilmelidir. Ilımlı miktarda mısırözü, soya, ayçiçeği ve pamuk yağı tüketilmelidir. Kabaca orantılayacak olursak bir birim katı yağ, bir birim herhangi bir sıvı yağ ve 1-1,5 birim zeytinyağı tüketimi ideal olacaktır.
  • Omega-3 yağ asidinin kanser üzerinde direkt tedavi edici etkisinden çok, hastalıktan korunma ve ağrıları dindirici etkisi görülmektedir.
  • Lif içeriği yüksek besinler (sebze, meyve, kepeği ayrılmamış tahıl ve kurubaklagiller vb.) kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilecek çok sayıda fitokimyasal (örn. lignanlar, polifenoller ve terpenler) içerir.
  • Vitaminlerde ise özellikle A, C, D ve E vitaminlerinin kanserden koruyucu etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

 

Önerilen miktar kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber günde en az 5 porsiyon (en az 400 g / gün) sebze ve meyve tüketimi, bunların en az 2,5-3 porsiyonunun sebze, 2-3 porsiyonunun meyve olması önerilmektedir. Sebzelerin kendi içlerinde en az iki porsiyon yeşil yapraklı sebze (ıspanak, brokoli gibi) veya domates gibi diğer sebzeler, meyve ise portakal, limon gibi turunçgiller veya antioksidanlardan zengin meyveler olarak çeşitlendirilmesi önerilir.

 

Başkent Diyet ve Yaşam