Ana Sayfa Instagram  

Kilo Almak İsteyenlerin Sıkça Yaptığı 10 Hata

Her ne kadar kilo almak kolaymış gibi düşünülse de aslında tıpkı zayıflama diyetleri gibi emek ve sabır gerektirir. Burada da dikkat etmeye çalışırken bazen sonuç alamadığınızı görebilirsiniz. ‘’Nerede hata yapıyorum bir türlü bulamıyorum.’’ diyorsanız gelin sebepleri neler olabilir birlikte inceleyelim.

1)Kilo almanıza engel olacak herhangi bir sağlık probleminiz olabilir. Öncelikle bu kontrolü ihmal etmemeniz gerekir.

2) Yeterli kaloriyi almıyor olabilirsiniz. Hacmen küçük enerjisi yüksek besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. (Kuru meyve, kuruyemiş, meyve suyu vb.)

3) Çok fazla yemenize rağmen kilo alamadığınızı düşünüyorsanız midenizi sıvıyla dolduruyor olabilirsiniz. Örneğin yemeğe çorbayla başlıyor, yemekten önce su içiyor olabilirsiniz. Yemekle birlikte içecek tüketme alışkanlığınız var ise mide hacminin dolmasına bağlı olarak doygunluk hissinin erken oluşmasına sebep olabilir.

4)Yoğun stres altında olabilirsiniz.

5)Rastgele bulduğunuz, size özel olmayan, X kişisinin uyguladığı veya X internet sitesinden bulduğunuz yanlış diyetle vakit kaybediyor olabilirsiniz.

6) Yoğunluğa bağlı olarak öğün atlıyor olabilirsiniz.

7) Ara öğün yapmıyor olabilirsiniz.

8) Çok yoğun egzersiz yapıyor olabilirsiniz.

9) Kullanılan bazı bir ilaçlar kilo almanızı engelliyor/yavaşlatıyor olabilir, bu etkisini bilmiyor olabilirsiniz. (Metabolizmanızı hızlandırıyor veya iştahsızlığa sebep oluyor olabilir.)

10) Yemeği zorunluluk olarak görüp keyif almaya, süreci uygulanabilir hale getirmeye çalışmıyor olabilirsiniz. (Salatalara kuru yemiş, ton balığı eklemek, yemekleri baharatlandırmak, sevdiğiniz yemekleri, sağlıklı tatlıları yapmak seçenek olabilir.)


Başkent Diyet ve Yaşam