Ana Sayfa Instagram  

Kumquat

Minicik ama faydası ile boyundan büyük işler yapan bir meyveden bahsedeceğim size " kumquat". Bu meyvenin ismi kamkat, kumkat olarak da sık kullanılıyor. Hatta bazı ülkelerde "golden orange" yani altın portakal olarak da adlandırılıyor.

Kumquat turunçgil ailesinin üyelerinden biri. Kabuğu ile birlikte yeniliyor. Zeytinden daha büyük ama kayısıdan da boyut olarak daha küçük. Tad olarak daha ekşi hafif acımsı bir tadı var.

Kumquatın A vitamini ve C vitamini içeriği çok yüksek. 1 porsiyonu yetişkin bir bireyin günlük C vitamini ihtiyacının %70'ini karşılayabiliyor. 

İçerdiği biyoaktif bileşenler ile bağışıklık sistemini destekliyor. Benzer şekilde içerdiği fitosteroller ile kolestrol düşürmeye yardımcı. Çalışmalar trigliserit ve LDL kolestrolü yani kötü huylu kolestrolü de düşürdüğünü söylüyor.

Ekstratı ile yapılan çalışmalarda akciğer kanseri riskini önlediği sonucuna bile ulaşılmış. Anstioksidan içeriği, biyoaktif bileşen içeriği yüksek bir meyve.

Ülkemizde ağırlıklı olarak Akdeniz Bölgesi olmakla birlikte her yerde rastlayabiliyoruz. Evde bile bir saksıda kendiniz büyütebiliyorsunuz gerekli sıcaklık koşulunu sağladığınızda.

1 porsiyonu 5 adet olacak şekilde olur da denk gelir, denemek isterseniz diyetinize ekleyebilirsiniz. Meyve ve sebzeleri çeşitlendirmekte her zaman fayda var.

 

Diyetisyen Buse Görgülü

Başkent Diyet ve Yaşam