Ana Sayfa Instagram  

Neden Bitter Çikolata?

Neden bitter çikolata?

Çikolata sevmeyen var mıdır? Her çeşidiyle gönlümüzü çelen çikolatayı biz diyetisyenler genellikle bitter çikolata olarak öneririz. Hatta sadece bitter olması da yetmez, kakao oranı yüksek (%70 -80) olmasına önem veririz. Peki neden diğer çikolata çeşitleri değil de bitter çikolatayı tüketmenizi öneririz?

1) Antioksidan: Antioksidanlar hücrelerdeki serbest radikal olarak adlandırılan hasar yapıcı moleküllerin etkisini azaltarak hücre hasarını önlemeye yardımcı olan moleküllerdir.  Kakao oranı arttıkça çikolatanın antioksidan kapasitesi de yükselir..

2) Mineral içeriği: Kaliteli ve yüksek kakao yüzdesi içeren bir bitter çikolata, bakır, demir, manganez, magnezyum gibi minerallerden zengindir. Ancak yüksek miktarlarda mineral alabilmek için 100 gram kadar çikolata tüketmek gerektiğinden çikolatayı bir mineral kaynağı olarak adlandırmak uygun değildir.

3) Kolesterol üzerine etkisi: Bitter çikolata ‘’kötü kolesterol’’ olarak bilinen LDL kolesterolü düşürmeye, ‘’iyi kolesterol’’ olarak bilinen HDL kolesterolü yükseltmeye yardımcı olmaktadır. Yine de çikolatanın bunun tam tersi etkiye sebep olabilecek ‘’yağ ve rafine şeker’’ içeriği de unutulmamalıdır.

4) Kalp Hastalığı Riskine Etkisi: Kolesterol üzerine olumlu etkileri sayesinde makul miktarlarda (2-3 kare) tüketilen bitter çikolata kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

5) Mutluluk Kaynağı: Çikolata halk arasında ‘’mutluluk hormonu olarak’’ da bilinen serotonin hormonun salgılanmasını destekler. Böylece duygu durumumunun iyileşmesine destek olur.

 

Özetle;

Aslında bitter çikolatayı diğer çikolatalara tercih etmemizin sebebi kakao oranının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Fakat, tüm bu faydalı içeriğin yanı sıra yüksek yağ ve şeker içerdiğini de unutmamak gerek. Bu sebeple “Sağlığa yararlıymış o halde yüksek miktarlarda tüketmeliyim.” diye düşünülmemesi gerekiyor. Eğer çikolata tüketecekseniz tercihinizin bitterden yana olmalıdır ve günde 2-3 kareyi geçmemeniz daha iyi olacaktır.
Tabii sütlü veya beyaz çikolata seviyorsanız porsiyon kontrolüne dikkat ederek ara ara onların da tüketilmesinde sorun yok.

Başkent Diyet ve Yaşam