Ana Sayfa Instagram  

Reflü ve Beslenme

         Gastroözafajial Reflü, mide yanması, yutma güçlüğü, göğüs ağrısı ile karakterize bir hastalıktır. Obezite, alkol tüketimi, sigara kullanımının reflü oluşumunu tetiklediği bilinmektedir. Özellikle abdominal Obezite reflü gelişimi için büyük bir risk faktörüdür.

          Birçok hastalıkta olduğu gibi reflüde de tıbbi beslenme tedavisi gerekmektedir. Bu hastalığa sahip bireyler öncelikle gerekiyorsa ağırlık kaybetmeli ve yüksek kalori, yağlı besinler tüketmemelidirler. Kahve, çay, gazlı içecekler, alkol, domates, narenciye suları gastrik asit üretimini uyarmakta ve ağrıya neden olabilmektedir. Bunların yanında yaşam tarzı değişiklikleri de rahatsızlıkların azaltılmasında etkilidir. Reflünün kontrol edilmesinde en etkili yöntem yatmadan birkaç saat önce yemeğin sonlandırılmasıdır. Yemek yedikten sonra dik durulmalı ve şiddetli aktivitelerden kaçınılmalı, yemek esnasında ve sonrasında da sıkı dar kıyafetler tercih edilmemelidir.

          Sonuç olarak bu hastalığın tedavisinde, ağırlık kayı, sigara bırakma, yatak başını yükseltme, yeterli/dengeli beslenme gibi diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri etkilidir.

 

Başkent Diyet ve Yaşam