Ana Sayfa Instagram  

Siyah Pirinç

Tarihi milattan önce 4000’lere dayanan, Antik Çin’de besin değerinin yüksek olması ve nadir bulunması sebebiyle sadece kraliyet ailesinin tüketebildiği, o dönemde halka ‘’yasak’’ olan siyah pirinçten bahsedeceğim.

Antioksidan Özelliği

Siyah rengini veren antosiyanin pigmenti sayesinde güçlü bir antioksidan, anti-inflamatuar ve anti-kanser özellik göstermektedir. Çeşitli araştırmalarda antosiyanin içeriği yüksek besinlerin kalp hastalığı, obezite ve bazı kanser türleri dahil olmak üzere çeşitli kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceği görülmüştür. Ancak bu etkilerini gözlemleyebilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardı. Siyah pirincin antosiyanin içeriğine ek olarak, antioksidan özelliklere sahip 23'ten fazla biyoaktif bileşen içerdiği bulunmuştur. Tüm bu özelliklerinden dolayı ‘’süper besin’’ olarak adlandırılmaktadır.

Protein İçeriği

Diğer pirinç türleri ile karşılaştırıldığında protein değeri en yüksek olan pirinçlerden biridir. 100 g beyaz pirinçte 6 g, yasemin ve esmer pirinçte 7 g protein bulunuyorken siyah pirinç 9 g protein bulunmaktadır.

Lif İçeriği
Rafine edilmemesi sebebiyle lif içeriği yüksektir. Böylece tüketimi sonrası kan şekerinde ani yükseliş ve düşüşler yaşanmaz. Tokluk hissinin uzamasına yardımcı olur. Aynı zamanda işlem görmemesi sayesinde vitamin mineral kayıplarının önüne geçilmiş olur.


Mineral Kaynağı

Demir ve magnezyumdan zengindir. Magnezyum içeriği sayesinde kemik, diş sağlığı için önemli yer tutar. Sinir dokusu ve kasların çalışması için olumlu etkileri bulunmaktadır. İçeriğindeki demirin ise bitkisel kaynaklı demir olduğu bu sebeple biyoyararlanımının düşük olacağı unutulmamalıdır.


Gluten İçermez
Glutensiz olması sebebiyle glutensiz diyet uygulayanlar ve çölyak hastalığı olanlar için oldukça iyi bir alternatif sağlamaktadır.

 

Nasıl Kullanılabilir?

Diğer pirinç çeşitlerinde olduğu gibi pilav gibi hazırlanabilir. Türk mutfağında en yaygın şekilde salatalarda kullanılmaktadır.

Sert bir yapıca olduğundan haşlama işlemi uzun sürebilmektedir. Bu sebeple haşlamak için daha fazla su eklenmelidir.

Başkent Diyet ve Yaşam