Ana Sayfa Instagram  

Tatil Sonrası Diyete Dönüş

Tatiller, bayramlar, vb. dönemlerde rutin beslenme düzeninde değişiklikler olması vücut ağırlığında da değişikliğe sebep olabilir. Farklı bir yeme düzenine adapte olmak, günün yoğunluğuyla farkında olmadan öğün atlamak veya az sayıda ama porsiyonu büyük öğünler yapmak, yolculuk kaynaklı ödem ve tatlı tüketiminin artması gibi pek çok durum tartıda gördüğünüz sonucu değiştirmektedir. Bu vücut ağırlığı artışının tamamının yağ ağırlığından olmadığını ve ödem miktarınızın artabileceğini unutmamak gerekir. Bu durumun toparlanabilir olduğunu ve tamamen sizin motivasyonunuza bağlı olduğunu hatırlatmak isterim.

Öncelikle kendinizi suçlamaya, vicdan yapmaya, diyeti bozdum diye üzülmeye ve aç kalmaya gerek yok; bu anlar da hayatın içinden ve her zaman olacaktır. Önemli olan yaşarken tadını çıkarmaktır.

Motivasyonunuzu düşürmeden, bir şey çıkarmadan/eklemeden sağlıklı beslenme düzeninize kaldığınız yerden devam ettiğinizde herhangi bir ’’mucize formüle’’ veya ‘’x diyete’’ ihtiyacınız kalmadan tartıda artmış gözüken rakamlar hızla düşecektir.

Eğer hali hazırda bir sağlıklı beslenme düzeniniz yoksa ve neler yapacağınızı bilmiyorsanız öncelikle kendinize sağlıklı, yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni kazandırmalısınız.

Bu tarz beslenme düzeninin değiştiği durumlarda neler yapılabilir? Denge nasıl sağlanır?

Aç kalmanıza gerek yok. Gereksinimleri daha küçük porsiyonlarla karşılamaya çalışmalısınız.

  • Kahvaltıda yumurta, peynir; sağlıklı yağ kaynaklarından avokado, ceviz, badem gibi besinlere yer verebilirsiniz. Bol yeşillik, çiğ sebze tüketmeyi ihmal etmeyin.
  • Peynir, ızgara et/tavuk veya ton balığı gibi protein kaynağı içeren bir salatayla öğle yemeği hem gözünüzü hem midenizi doyuracak bir seçenek olur.
  • Akşam yemeğinde yoğurt, nişastasız fırın sebze veya zeytinyağlı sebze tercih edilebilir.
  • Ara öğünlerde mevsim meyveleri, bitki çayı, şekersiz kahve, süt, yoğurt tüketebilirsiniz.

Miktar ve içeriğin kişiden kişiye değiştiğini; bunun bir diyet listesi olmadığını sakın unutmayın. Öneriler sadece zayıflamak için değil, sağlıklı beslenme düzenine dönmek için de geçerlidir.

Hareketinizi ve su tüketiminizi artırmaya özen gösterin ve kendinizi bolca sevin. Gerisi hallolacaktır.

 

Başkent Diyet ve Yaşam