Ana Sayfa Instagram  

Tatlı İsteğini Kontrol Etmeyi Kolaylaştıracak İpuçları

Birçoğumuz tatlıyı çok seviyoruz. Hatta kimimiz neredeyse bağımlılık derecesinde tatlı olmadan yapamam diyoruz. Tatlı güzel bir şey olsa da maalesef ki tatlılarla beraber tükettiğimiz şekerin bazı tatlılardaki fazladan yağ ve fazladan un-nişastanın vücudumuza birçok zararlı etkisi var. O yüzden tatlı istediğini kontrol etmeyi kolaylaştıracak ipuçları paylaşacağım.

Öncelikle tatlı isteğinin nedenini anlamak çok önemli.  Gerçekten acıkmış olabilirsiniz, bir önceki öğününüzün üzerinden çok zaman geçip hipoglisemi yani kan şekeri düşüklüğü yaşıyor olabilirsiniz veya tatlı tüketimiz sizin için sadece bir alışkanlık da olabilir. Canınız tatlı istediğinizde önce nedenini bulmaya çalışın. Acıktıysanız daha doyurucu ve besleyici bir öğün yapabilirsiniz. Kan şekeri düşüklüğü yaşıyorsanız daha kontrollü bir besin seçimi ile şekerinizin birden hızlıca yükselip tekrar düşmesini önleyebilirsiniz. Eğer sadece bir alışkanlık ise tatlı tüketiminize aylık veya haftalık bir sınırlama koyabilirsiniz. Birden uygulaması zor hedefler ile tamamen kesme yoluna gitmeyin. Mesela önce dörtte bir oranında sonra yarı yarıya azaltma sonra haftada bir kereye düşmek gibi aşamalı hedefler konuşabilir.

Düzenli öğün yapmak tatlı isteği yaşamadan kontrolü ele almak için kilit nokta. Düzenli olarak acıktığınız saatlere ana öğün-ara öğün eklemeleri yapıp sonrasında hemen ilk çikolata paketine yönelmeyi önleyebilirsiniz.

Meyve tüketimlerini gözden geçirin. Tek düze beslenip meyvenin de olmadığı beslenme alışkanlıklarında meyvenin aslında tatlı isteklerine ne kadar iyi geldiğini ve aromalı-tatlı besin ihtiyacını ne kadar güzel karşıladığını danışanlarımızda sıklıkla görüyoruz.

Meyvelerin üzerine tarçın, hindistan cevizi veya kakao dökerek tüketebilirsiniz. Hem farklı bir lezzet olacaktır hem de isteğinize iyi gelecektir. Örneğin kakao-muz, hindistan cevizi+muz veya elma-tarçın, şeftali-tarçın ikilileri bizim klinikte danışanlarımızın favorileri arasında.

Sularınıza ve yeşil çayınıza tarçın kabuğu atabilirsiniz.

Sularınıza meyve dilimleri ekleyip günlük su gereksiniminizi hafif aromalı-tatlımsı bir su ile karşılayabilirsiniz.

Bu öneriler ile istikrarlı uygulamaya rağmen kontrol sağlamakta zorlanıyorsanız aile hekiminizden randevu alıp açlık kan şekeri ve üç aylık kan şekerinizi ölçtürmenizi tavsiye ederiz. Tabii ki biz diyetisyenlere de danışabilirsiniz.

 

Faydalı ve yararlı olması dileğiyle, sevgiler…

 

Diyetisyen Buse Görgülü Doğan

Başkent Diyet ve Yaşam