Ana Sayfa Instagram  

Yılan Meyvesi

Görüntüsüyle ve dokusuyla çok farklı olan Yılan Meyvesi ile sizi tanıştırayım. Hangi özelliği daha enteresan olduğuna karar veremedim açıkçası. İsmi ile başlayalım, yılan meyvesi denmesinin sebebi kabuğunun yılan derisine benzemesidir. Latince Salacca Zalacca olan ismi İngilizce’de salak olarak geçmektedir, dilimizde salak meyvesi olarak da kullanılmaktadır. Dokusu, tadı kadar ismiyle de çok farklı bir meyve anlayacağınız.

Sarımsak gibi üst kısmından soyulan bu meyvenin 3 ayrı çekirdeği var ve çekirdekleri yenmiyor. Bir tür palmiye ağacının meyvesiymiş. Tatlı biraz da asidik bir tadı var. Besin değerine baktığımızda (beni bir diğer şaşırtan şey de bu oldu) diğer meyvelere göre demir içeriği belirgin şekilde yüksektir. Bitkisel kaynaklı demirden vücudumuzun sağladığı yararın düşük olduğunu hatırlatmakta da fayda var. Benzer bir şekilde diğer meyvelere kıyasla kalsiyum içeriği daha yüksektir. Bir miktar fosfor da içermektedir. Bağırsak sağlığımız için değerli bir posa türü olan pektinden zengindir. Vitaminler açısından değerlendirecek olursak C vitamini miktarı diğer meyvelerden özellikle turnçgillerden çok düşüktür. Beta karoten içeriği ile de antioksidan özelliği de mevcuttur. B2 vitamini yani ribofilavin içeriği de diğer meyvelere oranla yüksektir.

Ülkemizde bulması pek mümkün değil yılan meyvesini. Endonezya, Tayland gibi ülkelerin iklimlerinde yetişmektedir. Olur da bir gün yolunuz oraya düşer veya ülkemizde marketlerde görürseniz bir deneyebilirsiniz.

 

Diyetisyen Buse Görgülü

 Başkent Diyet ve Yaşam