Ana Sayfa Instagram  

Zayıflama Sürecini Kolaylaştıran 4 Bitki Çayı

ZAYIFLAMA DİYETİNE DESTEK OLABİLECEK BİTKİ ÇAYLARI

Havaların soğumasıyla beraber soğuk içecekler yerini yavaş yavaş çay, kahve, bitki çayı gibi sıcak içeceklere bıraktı. Aslında ‘’içimiz ısınsın.’’ diye tükettiğimiz bu çayların farkında bile olmadığımız birçok yararlı etkisi var. Zayıflama diyetini desteklemeleri de bunlardan sadece biri. Çaylarınızı hazırladıysanız hem sohbet edelim hem de faydalarından bahsedelim istiyorum.

1)Hibiskus Çayı: Bağırsak hareketlerini destekleyerek sindirimi kolaylaştırabilir.  Diüretik (idrar söktürücü) özelliği sayesinde ise ödem atımını desteklemeye yardımcı olur. Vücut ağırlığını ve yağ ağırlığını azalttığını destekleyen çalışmalar mevcuttur.

2) Rooibos Çayı: İçeriğindeki flavanoidler ile yağ depolama hızını düşürerek yağlanmayı yavaşlatabilmektedir. Rooibos çayının ayrıca leptin (beyne tokluk sinyalini gönderen ve yiyecek alımını sınırlayan hormon) düzeylerini artırarak ağırlık kaybını hızlandırabileceği düşünülmektedir.

3) Yeşil çay: Metabolizma hızını artırıcı ve yağ yakımını uyarıcı etkisi bulunmaktadır. Yapılan birçok çalışmada karın bölgesi başta olmak üzere yağ oranının azalmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda diüretik özelliği sayesinde ödem atımını desteklemeye yardımcı olur. Bu sayede ağırlık kaybını olumlu etkilemektedir.

4)Beyaz Çay: İçerdiği bazı bileşikler (kafein ve kateşin) sayesinde yağ yakımını desteklediği düşünülmektedir. Ilımlı miktarda da olsa metabolizma hızının artmasına yardımcı olarak zayıflama sürecini destekler.

Tabii ki hiçbir besin tek başına kilo aldırmadığı gibi tek başına zayıflatmaz. Bu çayların sadece süreci desteklediği unutulmamalıdır. Sağlıklı ağırlık kaybı için beslenmenize gereken önemi vermeli ve fiziksel aktivite düzeyinizi artırmaya dikkat etmelisiniz.


Başkent Diyet ve Yaşam