Ana Sayfa Instagram  

Zencefil Deyip Geçme

 

ZENCEFİL DEYİP GEÇME!

Zencefil tropik bölgelerde yetişen bir bitkinin toprakaltı gövdesidir. Güzel aromasıyla mutfaklarımızda,  tedavi edici özellikleriyle de çeşitli ilaçların yapısında sıklıkla kullanılmaktadır.

Peki zencefilin sağlığımıza faydaları neler?

Saymakla bitmiyor açıkcası.  Mide bağırsak rahatsızlıklarına, hazımsızlık, bulantı, mide ağrısı ve gaz spamzlarına, uykusuzluğa, solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı etkili bir savaşçı kendisi.

Yapılan klinik çalışmalarda zencefilin deniz tutması, baş dönmesi, bulantı ve kusmaya olan etkileri incelenmiş ve doğrulanmıştır. Günde 1-2 gram zencefil uygulamasının kusmayı önleyici ilaçlar kadar etkili olduğu saptanmıştır.  Zencefil ekstraktlarının birçok mikrobiyal hastalıkların tedavisinde büyük potansiyele sahip olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar da mevcuttur. Yapılan bazı farmakolojik çalışmalarla zencefil ekstresinin önemli ölçüde plazma ve LDL kolesterol seviyesini düşürdüğü, antioksidan aktiviteye sahip olduğu ve osteoartrit ağrılarının giderilmesinde etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Peki yararlı diye bol bol zencefil tüketelim mi?

Her şeyde söylediğim gibi şifayla zehiri birbirinden ayıran dozdur. Yüksek miktarda kullanılması durumunda midede tahriş, ciltte döküntüler, kalp ritim bozuklukları meydana gelebilir. Özellikle safra kesesi ameliyatı olanlar ve safra taşı olanlar dikkat! Safra kesesi çıkarılmış hastalarda böbrek ağrısına benzer ağrıya sebebiyet vermektedir.  Safra taşı olan hastalarda ise safra kanalının tıkanma riskini arttırabilir. Aynı şekilde gebelerin de doktor/diyetisyenine danışarak tüketmeleri önerilmektedir.

Tüketiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle tüketilen miktarı abartmamalı, çayını hazırlayacaksak demleme yöntemi tercih etmeliyiz. Kaynatılması yararlı bileşenlerin kaybı açısından önerilmemektedir.

Diyetisyen Cansu Yanalak

Başkent Diyet ve Yaşam