Ana Sayfa Instagram  

Anne Sütünü Artıran Besinler

Toplulumumuzda hamileyken “ sen iki canlısın” emzirme döneminde “sen emziriyorsun, aman ye” cümlelerini çok duyuyoruz. Dünyanın en masum canlısı bebekler olduğundan olsa gerek bebekler için seferber oluyoruz. Fakat  kaçırdığımız bir nokta  var, ne kadar çok yenildiğinden ziyade ne kadar besin öğesi yüksek beslendiğimiz önemli. Bu yazıda da size anne sütünü artıran besinlerden bahsedeceğim.

    Annenin sütünü artırmak için yapacağı en önemli şey yeterince su içmektedir. Toplam sıvı alımının artması süt miktarını da artırmaktadır. 3 ila 3,5 litre sıvı alımı yeterlidir. Dahaf azlası sütü seyreltip bebeğin yetersiz beslenmesine sebep olabilir. Su içmeyi sevmiyorsanız ayran, limonata, çorba tüketiminizi artırarak en azından sıvı alımınıza destek olabilirsiniz.

       Anne sütünü artırmada ve sütün kalitesinde bir diğer önemli nokta protein alımıdır. Mutlaka gün içerisinde yumurta, süt ürünleri ve et grubu tüketilmelidir.

       Yeşil yapraklı sebzeler, yani dereotu, maydanoz, tere, roka, ıspanak ve pazı, hem vitamin ve minerallerden zengindir, anne sütünün besin değerini artırır hem de anne sütünün miktarını artırmaktadır.

       Rezene yıllardır bilinen anne sütünü artıran en değerli bitkilerden bir tanesidir. Taze rezeneyi salatalarınıza ekleyebilir veya günde 2 fincanı geçmeden rezene çayı içebilirsiniz. Bebeğinizin varsa gaz problemlerine de iyi gelecektir. (İçtiğiniz rezenenin güvenilir olmasına dikkat edin.)

       Bulgur protein değeri yüksek, besleyici bir tahıldır. Sütütünüzü artırmak için haşlanmış bulgurlu salatalar ve bulgur pilavı yiyebilirsiniz. Pirinç eklediğiniz sebze yemeklerine ve çorbalarınıza bulgur ekleyebilirsiniz.

       Susam, fındık, ceviz süt artıran yağlı tohumlar arasında.

Besinler kadar anne ve bebeğin ten temasının, anne ve bebeğin huzurlu bir ortamda emzirmeyi gerçekleştirmesinin önemini de unutmayınız.

 

Diyetisyen Buse Görgülü

 

Başkent Diyet ve Yaşam