Ana Sayfa Instagram  

Bağışıklığınızı Güçlendirecek Besinler

Kış aylarında bağışıklığımızı güçlü tutmak her zamankinden daha fazla önem kazanıyor. Ancak bağışıklığı güçlendirmek için yapılan müdahaleler her zaman doğru olmuyor, bu konuda çok fazla doğru bilinen yanlış var. Daha önce ‘’5 adımda bağışıklığı nasıl güçlendirebiliriz?’’ başlıklı yazımda anlatmıştım. Buradan okuyabilirsiniz. Şimdi de bağışıklığı güçlendiren besinleri konuşalım.

  • Soğan, sarımsak ve bal, taze zencefil yeşil çayı beslenmenize ekleyebilirsiniz. Bu besinlerin bağışıklığı destekleyici etkisi bulunmaktadır. Ancak bal için ayrı bir parantez açmamız gerekiyor; çünkü iyi geliyor diye kaşık kaşık tüketilmesini önermiyoruz. Örneğin biraz taze zencefille karıştırılmış 1 tatlı kaşığı bal tüketmeniz yeterli olacaktır.
  • Bağışıklığı desteklemek denilidğinde kuşkusuz akla ilk gelen besin meyvelerdir. Özellikle portakal ve mandalina bunların başında gelir. C vitamini içeriği yüksek olan turunçgiller, kuşburnu, kivi, yeşil ve kırmızı biberi beslenmenize ekleyebilirsiniz.
  • Bunlara ek olarak antioksidan içeriği yüksek meyve ve sebzeler de (nar, çilek, böğürtlen, üzüm, brokoli, mantar, pancar, koyu yeşil yapraklı sebzeler) güçlü bir bağışıklığa için destek olacaktır.
  • Yeterli Omega-3 alımı sağlamaya özen gösterebilirsiniz. Haftada 2 kez yağlı balık tüketmeyi alışkanlık haline getirerek ve keten tohumu, chia tohumu, ceviz gibi bitkisel omega-3 kaynaklarına beslenmenizde yer vererek omega-3 alımınızı artırabilirsiniz.
  • Her zaman beslenmeye eklenmesi gerekenleri konuşuyoruz. Aslında güçlü bir bağışıklık için beslenmeden çıkarılması gerekenler, en az beslenmenize eklediğiniz besinler kadar önem arz ediyor. Özellikle rafine şeker ve rafine tahıl (paketli ürünler, eklenti şeker içeren besinler, hamur işleri…) tüketimini sınırlamalısınız.
  • Beslenmenizi baharatlarla zenginleştirebilirsiniz. Zerdeçal, zencefil, pulbiberi, karabiberi yemeklerinize ekleyebilirsiniz.
  • Güçlü bir bağırsak sağlığı, güçlü bir bağışıklığı destekleyecektir. Kefir, yoğurt, turşu gibi probiyotik, prebiyotik besinleri tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

 

Tüm bunları uygularken yeterli ve dengeli beslendiğinizden emin olmalısınız. Eğer herhangi bir vitamin-mineral eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışıp kan değerlerinizi kontrol ettirebilirsiniz.

Başkent Diyet ve Yaşam