Ana Sayfa Instagram  

Covid-19 ve Anne Sütü

Aralık 2019’da Çin’de başlayan virüs maalesef hala yaşamımızın her evresini etkilemektedir. COVID-19 enfeksiyonuna yakalanan gebe ve çocuk sayısı giderek artmaktadır. Bu süreçte, Covid-19'a yakalanan annelerin kafalarında ister istemez soru işaretleri oluşmaktadır.

Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda anne sütünden bebeğe COVID-19 enfeksiyonu bulaştığı bildirilmemiştir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) COVID-19 enfekte annelerin maske ve el hijyenine dikkat ederek bebeklerin anne sütüyle beslenmesini önermektedir. İçerisinde bebek için gerekli, besleyici ve koruyucu birçok bileşeni içeren anne sütü ile beslenme oldukça önemlidir. Anne sütü içerdiği immunglobulin A başta olmak üzere antikorlar, canlı hücreler, lizozim, glikan, laktoferrin, oligosakkaridler, nükleotidler gibi pek çok anti-enfektif faktörler ile enfeksiyonlara karşı bebeğin korunmasını sağlar.

Araştırmalar sonucu anne sütü ile beslenen bebeklerin hastalandıklarında ağır solunum semptomlarının ortaya çıkma olasılığının daha düşük olduğu bilinmektedir. Anne sütü almayan bebeklerin, en az 4 ay sadece anne sütü alan bebeklere göre pnömoni nedeniyle hastaneye yatma riskinde 3,6 kat artış olduğu bildirilmiştir. Bu nedenle bu gibi hastalık süreçlerinde emzirme ve ten teması hastanede kalış zamanını ve pandemi döneminde karantina ve stresle bağlantılı negatif etkileri azaltmada etkili olacaltır.

DSÖ’nün COVID-19’dan etkilenen emziren anneler için önerileri aşağıda belirtilmiştir:

  • Anne SARS-CoV-2 pozitif ya da şüpheli ise bebeğine dokunmadan önce ellerini 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkamalı veya alkollü el dezenfektanı kullanmalıdır.
  • Anne bebeğini emzirirken tıbbi maske kullanmalıdır. Maske nemlendiğinde değiştirilerek kullanılmış maskeler hemen atılmalıdır.
  • Maskeler tek sefer kullanılmalı, ön tarafına dokunulmamalı ve arkadan çözülmelidir.
  • Hapşırma ve öksürme için mendil bulundurmalı, mendil kullandıktan sonra hemen atılmalıdır. Sonrasında sabun ve su ile eller 20 saniye boyunca yıkanmalı veya alkollü el dezenfektanı kullanılmalıdır.
  • Temas edilen yüzeyler düzenli olarak temizlenmelidir.
  • Annenin bebeğini emzirmesi olası değil ise anne sütü sağılarak bebeğe verilmelidir.

Sonuç olarak, Dünya Sağlık Örgütü salgın hastalıklar gibi olağanüstü koşullar esnasında anne sütü ile beslenmenin sürdürülmesini desteklemektedir. COVID-19 enfeksiyonu esnasında anne-bebek teması ve emzirmeye ilişkin kararlar, sağlık çalışanları ile birlikte anne ve ailesi tarafından alınmalıdır.

 

 

Kaynak: Gokcay, Gulbin, and Gonca Keskindemirci. "BREASTMILK AND COVID-19/ANNE SUTU VE COVID-19." Journal of Istanbul Faculty of Medicine 83.3 (2020): 286-291.

 

Dyt. Cansu Yanalak

Başkent Diyet ve Yaşam