Ana Sayfa Instagram  

Neden Sürekli Erteleriz

Yapılması planlanan iş ve görevlerin ileri bir zamana ötelenmesi ‘’erteleme’’ olarak adlandırılır. Erteleme davranışıyla kişi iş ve sorumluluklarından kaçınarak kısa bir süreliğine rahatlamış hissetse de bu davranışın sık sık tekrar etmesi uzun vadede kişide strese, hayal kırıklığına ve başarısızlığa sebep olabilir. Ertelemenin altında yatan ‘daha sonra daha iyi’ düşüncesi ertesi gün geldiğinde durumun tekrarlanmasıyla birlikte kısır döngü halini alabilir.

Yapılması gereken işleri ertelemenin birçok nedeni olabilir:

  • Kaygı yaratan işlerden kaçınma davranışı gösteriyor olabilirsiniz.
  • Rasyonel olmayan otomatik çarpık düşüncelere sahip olabilirsiniz (Artık başlamak için çok geç kaldım, şu an başlasam da bitmez).
  • Erteleme ile kısa dönemli haz almayı öğrenmiş ve bunu tekrarlıyor olabilirsiniz (Çok yorgunum yarın yaparım).
  • Öğrenilmiş çaresizlik yaşıyor olabilirsiniz (Zaten başaramayacağım).
  • Mükemmeliyetçi kişilik özelliğine sahip olabilirsiniz (Hata yapmamak için ertelemek).

Erteleme davranışını gerçekleştirirken o an aklınızdan geçen düşünceler size mantıklı görünür, anlık olarak kısa bir süre rahatlamayla sonuçlanır. Ancak bu rahatlama hissi fazla uzun sürmez ve arkasından büyük bir rahatsızlıkla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Erteleme davranışının altında yatan ihtimaller bu şekilde uzayıp gidebilir. Bu davranışınızı besleyen alışkanlıklarınızı düşünerek ve hatta dilerseniz bunları yazarak sizler de neden ertelediğinizi fark ederek bunun üzerine çalışabilirsiniz.