Ana Sayfa Instagram  

Ramazana Yönelik Beslenme Önerileri

        Ramazan ayı bereketiyle gelirken “sahurda ne yemeliyiz, iftarı nasıl açsak?” gibi soruları da beraberinde getirdi. Bu dönemin asıl amacının beden ve ruhu terbiye etmek olduğunu belirtmekte fayda görüyor ve iftar sofralarının kararınca olması gerektiğini düşünüyorum.

        Bu dönemde uzun süreli açlıkların fiziksel ve psikolojik olarak yorucu olduğunun farkındayım. Açlık esnasındaki şikayetleri en aza indirmenin ilk koşulunun sahur yapmak olduğunu bilmelisiniz. Sahur, bu dönemde sağlığın korunması, günün daha aktif ve verimli geçmesi açısından oldukça önemli.

       Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi protein kaynaklarından yararlanılmalı, kan şekeri dengesi için tam tahıllı ürünler tercih edilmeli, tokluk süremizi uzatacak ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar tüketilmeli, günlük vitamin-mineral ihtiyaçlarımızı karşılamak için sebzelerden yardım alınmalı, gün içerisinde bizi zorlayacak aşırı yağlı, tuzlu, baharatlı besinler tüketilmemelidir.

      İftarda ise; orucumuzu su yanına tercihe göre zeytin, hurma vb ile açıktan sonra çorbamızı tüketmeli, 10-15 dakika sindirim sistemimize müsaade ettikten sonra ana yemeğe geçmeliyiz. Sahurda olduğu gibi iftarda da tam tahıllı ürünlere yer verilmeli, ana yemekte et-tavuk-balık, sebze yemekleri, kurubaklagil yemekleri tercih edilmelidir. Pirinç yerine bulgur, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih edilebilir.

       İftardan 1.5-2 saat sonra ara öğün yapılmalı ve en önemlisi iftarla sahur arası günlük su ihtiyacı muhakkak karşılanmalıdır.

 

Herkese hayırlı ramazanlar diliyorum.

Diyetisyen Cansu Yanalak