Ana Sayfa Instagram  

Chia Tohumu

  • Chia tohumu yüksek lif ve protein içeriği sayesinde kilo vermeye destek olabilmektedir.
  • Lifli olması nedeniyle chia tohumları; ağırlıklarının 10-12 katı kadar su emer, jel benzeri olur ve midede genişler. Teorik olarak bu, doygunluk hissinin artmasını sağlar.
  • Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Düzenli kullanımda kabızlık, gaz gibi problemlerin giderilmesine destek olur.
  • Chia tohumunun karbonhidrat içeriğinin büyük kısmının diyet lifi olması ve glisemik indeksi düşük olması sebebiyle kan şekeri dengelenmesine yardımcı olur.
  • İçerdiği lif ve bitkisel kaynaklı yağlar sayesinde kalp hastalıkları ve  inflamatuar hastalıklara karşı önleyici ve tedaviyi destekleyici bir etkisi olabileceği düşünülmektedir.
  • Kemik ve diş sağlığı için önemli besin maddelerinden (kalsiyum, fosfor, magnezyum, protein) zengindir. 28 gramında günlük alınması gereken kalsiyumun %18’i bulunur.
  • Omega-3 ve Omega-6 doymamış yağ asitleri açısından zengin olduğundan dolayı chia tohumu günlük alınması gereken vücut için gerekli olan faydalı yağ asitlerini alma olanağı sağlamakta ve içerdiği antioksidanlar sayesinde kanserli hücrelerin oluşmasında vücuda kalkan görevi görmektedir.
  • Glutensizdir ve çölyak hastalığı veya gluten duyarlılığı olanlar için iyi bir seçenek olabilir.

 

Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

×Gebelik ve emzirme döneminde olanlar doktorlarına danışmalıdır.

×Yutkunma problemi olanlar, sıvı içinde iyice bekleterek tüketmeleri gerekmektedir.

×Çok fazla tüketildiğinde midede hazımsızlık ve karın ağrısı yapabilir.

×Alerjik olabileceği, ciltte kızarıklık ve kabarmaların olabileceği söylenmektedir. Hardal, susam veya kekikten bir veya birkaçına alerjiniz varsa chia tohumuna da alerjinizin olma olasılığı vardır.

×Chia tohumunu çok tüketmek kan basıncını arttıracağından kalpte çarpıntı yapacağı, ayrıca kan sulandırıcı etkisi olduğu bildirilmektedir. Bu sebeple kan sulandırıcı kullananların dikkatli olması gerekmektedir.

 

Nasıl Kullanalım?

Her türlü yiyecek ve içeceklere eklenebilir. Çoğu kişi tarafından en sevilen tüketim şekli ise chia puding şeklinde olandır.

En sık tercih edilen kullanım şekillerinden biri; yoğurt, süt, meyve suyu ve hatta suyun içinde jelleşmesini bekleyerek tüketmektir. Bir diğeri ev yapımı kek, poğaça, ekmek gibi besinlerin içine veya üzerine; salataların üzerine, smoothielere; ev yapımı reçellere eklenebilir. Yumurta içine kıvamını ve lifini arttırmak için eklenerek tüketilebilir.

 

Birçok faydası bulunsa da, her besinde olduğu gibi chia tohumundan tek başına mucize beklenmemeli, miktar kontrolüne dikkat edilmelidir.

Araştırmalar sonucu günlük alınması gereken miktar, 48 gramı geçmemelidir. Günlük 2 yemek kaşığı yararlarını görmek için yeterli olacaktır.

 

Diyetisyen Ceren Demirel

Başkent Diyet ve Yaşam