Ana Sayfa Instagram  

Çok Sık Tartılmak

Bir danışanımın her gün tartıldığını bilmek ya da sabah akşam tartıldığını bilmek beslenme danışmanlığı verdiğim süreçte beni en çok kaygılandıran durumlardan birisi. Örnek olarak “Dün 60 kiloydum vermiş görünüyordum her gün tartılıyorum hocam aslında ama…” ve bu cümleye benzer cümleleri sıklıkla duyuyorum. Eminim meslektaşlarım da benimle benzer endişeleri paylaşıyordur.

Size biraz sürekli tartılmanın olumsuz etkilerinden, gözden kaçabilen noktalardan ve neden değişik rakamlar görüldüğünden bahsetmek istiyorum:

Öncelikle tartı ya da vücut ağırlığı hayatınızın odak noktası değil. Kim olduğunuzu belirleyen şey sizin kilonuz değil. Sürekli tartıldığınızda günlük modunuz bu durumdan çok etkileniyor ve yavaş yavaş odak noktanız olmaya başlıyor. Zayıflamak gibi bir amacınız olabilir bu yüzden sık takip etmek istiyor olabilirsiniz. Fakat zayıflama diyeti hayatınızın tek amacı olmamalı. Ayrıca diyet sizin için bir stres faktörü olmamalı.

Tartıda gördüğünüz rakamı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Kabızlık, tuvalete girmeden hemen önce tartılmak, ağır kıyafetler ile tartılma (örneğin kot pantolon, kışın kalın kazaklar vs), günün ilerleyen saatlerinde tartılma gibi durumlar tartıdaki rakamı daha fazla görmeye sebep olabilir. O gün az su içmiş ve çok terlemişsinizdir tartıdaki rakamı düşük görürsünüz. Başka bir gün ya da günün başka bir saati tuvalete çıkamamışsınızdır tartıdaki rakamı yüksek görürsünüz. 1 su bardağı su 200 gram gelir. 2 bardak su içip tuvalete girmeden tartılsanız 400 gram net fazla geleceksiniz. Peki, ağırlığınızı bu kadar sık takip ederken bu detayları göz önünde bulunduruyor musunuz?

Hormon seviyelerinde görülebilen dalgalanmalar sıvı miktarınızı etkileyebilir. Kadınlarda özellikle menstürasyon döneminin hemen öncesinde başlayıp bu dönem boyunca artan ödem karşımıza çıkar. Benzer şekilde menopoza girmiş olan kadınlarda dalgalanan hormonların belirli günlerde ödeme neden olduğunu biliyoruz.

En doğru tartılma yöntemi sabah aç karna, su dahi içmeden, ince kıyafetler ile tuvalete çıktıktan sonra tartılmaktır. 7-10 günde bir tartılmak daha doğru sonuç verecektir. Tartınızın kalibre olduğundan emin olun. Sabit bir yerde bulunmasına özen gösterin ve ölçümler arası tartının yerini oynatmayın.

Sevgiler

Diyetisyen Buse Görgülü

Başkent Diyet ve Yaşam